› ANASAYFA  
DESENLERİMİZ | ÖZELLİKLER | KURUMSAL | REFERANSLAR | KARİYER | İLETİŞİM
Sipariş İptali

Siparişimi nasıl iptal edebilirim? 
Siparişinizi siparişlerim sayfasından iptal edebilirsiniz. Bunun için siparişinizi detaylı görüntüleme sayfasına gidiniz "Siparişi İptal Et" buttonuna basınız. 

Online sipariş iptal etme işlemi siparişiniz kargoya verildi ise yapılamaz.

Eğer siparişinizde bir ya da bir kaç ürünün iptalini talep ediyorsanız kalem iptali için çağrı merkezimi arayarak ya da bize sorun linkinden müşteri hizmetlerimize mail atarak talebinizi iletebilirsiniz. Ürün iptalleri tarafımızdan en kısa sürede yapılacak ve bedel iadesi ile ilgili işlem süreci bilgilendirmesi maille size aktaraılacaktır. 

Alacak Dekontu Nedir, Nasıl Kullanılır? 
Sitemizden kredi kartı ya da havale ödemesi ile yapmış olduğunuz ve onaylanmış siparişlerinizde yapılan iptal, değişiklik ya da ürün iade işlemleri sonrasında tarafınıza elektronik bir dekont gönderilmektedir. 

Bu dekontlar bize ödemiş olduğunuz ve yapılan işlem sonrası ürün ya da sipariş toplam tutarı kadardır. Alacak dekontları sitemizde kayıtlı üyelik sayfanıza onay bekliyor statüsünde gönderilmekte ve tarafınızdan onaylanması gerekmektedir. Alacak dekontu işlemleri için aynı zamanda kayıtlı e-mail adresinize de mail yoluyla bilgi gönderilmektedir. 

Dekontlarınız iki seçenekli olarak tercihinize sunulmaktadır. Dekontunuzu dilerseniz “Evet (başka bir siparişimde kullanmak istiyorum)” olarak onaylayabilir ve “Geçerli” hale getirebilirsiniz. Geçerli durumdaki dekontunuzu dilediğiniz herhangi bir siparişinizde yeniden ödeme işlemi yapmadan kullanabilirsiniz. 

İkinci olarak “Hayır (Para iadesi yapılmasını istiyorum)” seçeneği ile onaylamanız durumunda ise para iadeniz ödeme şeklinize göre (kredi kartı ise kredi kartınıza havale ödemesi ise banka hesabınıza) geri ödenmektedir. 

ÖNEMLİ NOT: Havale ödemeli siparişlerin iptal edilmesi durumunda tarafınıza gönderilen alacak dekontunun banka hesabınıza geri ödemesi aşamasında sizden banka hesap bilgileriniz talep edilecektir. Bu sebeple dekont onay/red işlemleri sırasında ödemeyi yapan kişiye ait banka hesap bilgilerinizi (banka adı-şube kodu-hesap numarası) yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Aksi durumda ödeme işlemlerinizde sorun yaşanabilir. 

Alacak dekontu işlemlerinizi Müşteri hizmetleri - Dekont Onay/Red İşlemleri sayfasından gerçekleştirebilirsiniz. 

Geçerli Durumdaki Alacak Dekontumu Nasıl Para İadesi Olarak İsteyebilirim? 
Siparişlerinizden dolayı tarafınıza gönderilmiş ve tarafınızdan “Evet (sonraki siparişlerimde kullanmak istiyorum)” seçeneği ile “Geçerli” hale gelmiş olan alacak tutarlarınız Müşteri Hizmetleri – Hediye çeklerim sayfasında kullanıma hazır durumda görüntülenmektedir. 

Alacak dekontu sayfanızdaki “REDDET” seçeneğini tıklayarak tekrar Dekont Onay/Red işlemleri sayfasına gidebilir ve dekontunuzun para iadesine dönüştürülmesini sağlayabilirsiniz.

Müşteri Hizmetleri
Gizlilik Taahhütü
İade
Sipariş
Sipariş İptali
Teslimat
HABERLER
Bursa Ulu Cami Halısı Özkul Halıdan...

Konya Mevlana Selimiye Cami Halısı Özkul Halıdan...

İstanbul Eminönü Yeni Cami Halısı Özkul Halıdan...

İstanbul Eyüp Sultan Camii Halısı yine Özkul Halıdan...

Ankara Hacıbayram Cami Halısı Özkul Halıdan...

Tüm Hakları Saklıdır ÖZKUL   
Asersoft | Webmanager