Teknik Özellikler

AKRİLİK HALI İLE YÜN HALI KARŞILAŞTIRMA TABLOSU

YÜN HALI AKRİLİK HALI
ÇEVRE KİRLİLİĞİ:Yün halı,doğaldır. Çevreye zararı yoktur. Doğada eriyip yok olur.Kansorejen değildir. Akrilik halı, petrolden yapılan,çevreyi kirleten ve sentetik bir üründür. Bütün plastikler gibi Akrilik halı da Kanserojendir.
ALEV ALMAZLIK:Yün halı, alev almaz ve alev yürütmez özelliğe sahiptir. Sadece alev tutulan bölge yanar ve yanarken çıkardığı duman öldürücü değildir.   KOKU: Yün halıların iplikleri, dokumadan önce çok iyi yıkanması gerekir. Usulüne uygun olarak yıkanmış yün iplik ile dokunan yün halılar asla koku yapmaz. Akrilik halı çok hızlı yanar ve yanarken çıkardığı duman çok zehirlidir.  Bu bakımdan akrilik halılar; Avrupa’da, Amerika’da, Avustralya’da ve daha pek çok ülkede,otellerde ve camilerde vs. kullanılması yasaktır. Türkiye’de ise, Adana Aladağ’da 12 kız öğrenci yanarak hayatını kaybettikten sonra, Kur’an kurslarında Akrilik ve diğer yanıcı halılar yasaklandı. Ancak Türkiye’de camilerde maalesef akrilik halı henüz yasak değil.
ELEKTİRİKLENME: Yün halı,insan vücudundaki statik(durgun) elektriği yok ederek, stresi alır ve insanları rahatlatır. Akrilik halı, yürüme ve sürtünme ile statik (durgun) elektrik üreterek insanları strese sokar ve sıkıntı verir.
NEM ALMA: Yün halı,kendi ağırlığının yüzde 33’ü kadar nem alabilir. Havadaki nem kuruyunca üzerindeki nemi geri verir.Böylece otomatik nem ayarı yapar. Akrilik halının nem alma-verme özelliği yoktur. Dolayısıyla sağlıklı değildir.
İZOLASYON: Yün, sünger gibi gözenekli olduğundan çok hafiftir. Bu gözenekler sayesinde çok iyi izolasyon özelliğine sahiptir. Yün hafif olduğu için, aynı gramajda bir akrilik halıya göre daha dolgun ve sık yapılıdır. Akrilik elyafın yapısında sünger gibi gözenekler yoktur. Bu bakımdan kışın soğuk ve yazın terleticidir.
PARLAKLIK: Kaliteli yünden yapılan yün halılar, kullandıkça parlar ve güzelleşir. Akrilik halıların kullandıkça güzelleşme özelliği yoktur.
SERTLİK: Yün halı, akrilik halıya göre daha serttir. Ancak yün halılar da, kullanılan yüne göre sert veya yumuşak olabilir. Akrilik halı,yün halıya göre daha yumuşaktır. Hoşa giden bir temas özelliğine sahiptir. Çok yumuşak yere secde edilmesi, bazı alimler tarafından uygun görülmemiştir.
Bu bilgiler Uluslararası Woolmark araştırma grubunun yayınladığı rapordan alınmıştır. SECDE EDİLECEK YER HAKKINDA FETVALAR: Secdede alnın koyulacağı yer, çok yumuşak olmamalıdır. Temel şart, yüzün gömülmemesi ve alnın yerin katılığını hissetmesidir. (Şamil – İslam Ansiklopedisi) Secdede burnunu yere koyan kimsenin, secde ettiği cismin, burnundan daha sert olmasına dikkat etmesi gerekir. Aksi halde caiz olmaz. (Fetevâyı Hindiyye-Celal Yıldırım, Kaynaklarıyla İslam Fıkhı 1/243 )
WHATSAPP CANLI DESTEK